Almanya, İtalya ve İspanya’dan vize açıklaması

Almanya Büyükelçiliği, Almanya ve bazı Avrupa ülkelerinin vize başvurularını Mayıs sonuna kadar kapattığı yönünde çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Büyükelçilik, X hesabından yaptığı açıklamada, Almanya’nın vize başvurularını kapatmadığını, Mart ayının başından bu yana Almanya’nın Ankara, İstanbul ve İzmir’deki dış temsilciliklerinde yeni uygulamaya konulan randevu sisteminin uygulanmaya devam ettiğini belirtti.

Büyükelçilik, “Bu sistem, tüm başvuru sahiplerine vize randevusu için kolayca kaydolma fırsatı sunuyor. Bununla birlikte vize başvurularının çok fazla olması nedeniyle vize başvuru tarihlerinin bildirilmesine ilişkin bekleme süreleri dış temsilciliğe ve vize türüne bağlı olarak farkılılık göstermekte ve birkaç haftaya kadar, hatta bazı vize türleride birkaç aya kadar sürebilmektedir.” ifadesini kullandı.

İSPANYA VE İTALYA’DAN DA AÇIKLAMA

İspanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu kaynakları, Türk vatandaşları için vize hizmetlerinin askıya alınmadığını aktararak, Konsolosluğun her gün Türk vatandaşlarına vize verdiğini ve vermeye devam edeceğini söyledi. Mayıs için tüm randevuların dolduğu ve bu nedenle yeni randevuların haziran için yakında açılacağı belirtildi.

İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden kaynaklarda da mayıs ayında diplomatik temsilciliklerinin vize talepleri üzerine çalışmalarına devam edeceğine işaret ederek, vize başvurularının kapatılmasının söz konusu olmadığını kaydetti. Randevu verilmemesi gibi bir durum olmadığını; başvuru yapan kişilerin randevu kontenjanlarını neredeyse doldurduğunu aktaran kaynaklar, sistemin her zamanki gibi ilerlediğini vurguladı.

Kaynaklar, vize başvurularının kapatıldığını belirten haberlerde hata olduğunu ifade ederek randevuları ay bazlı açtıklarını dile getirdi. Haziran ayı için randevuların yakında açılacağını bildiren kaynaklar, “Tamamen aynı süreç. Bu bahsettiklerimiz nedeniyle kapatma gibi bir durum söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

Dün çıkan haberlerde İspanya, Almanya ve İtalya’nın Türk vatandaşlarına vize başvurularını Mayıs sonuna kadar kapattığı iddia edilmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir